Meyve Fidanı Satışı, Tohum, Çiçek, Süs Bitkisi, Budama Makası, Peyzaj, Tarımsal Danışmanlık | BURSAPLANT Bahçe Market

Bordo Bulamacı

MEYVE FİDANLARINDA BORDO BULAMACI KULLANIMI

Bordo Bulamacı Nedir?

Göztaşı ve kirecin karıştırılmasıyla elde edilen bordo bulamacı bakteri ve mantar kökenli bir çok hastalığa karşı meyve fidanlarını ve ağaçlarını koruyan etkili ve ucuz bir zirai mücadele ilacıdır. Göztaşı; kimyasal içeriğinde bakır sülfat bulunduran kuvvetli asit karakterde bir maddedir. Kireç ise kalsiyum karbonat içerir ve kuvvetli baziktir.

                                                                                                                                                           

Bordo Bulamacı Hangi Ağaçlarda Kullanılır?

Bordo bulamacı, kışın yaprağını döken ılıman iklim meyve türlerinde yani Kayısı, Şeftali, Erik, Kiraz, Vişne, Elma, Armut, Ayva gibi türlerin fidanları ve ağaçlarında, bakteri ve mantar kökenli hastalıklara karşı koruyucu olarak kullanılır.

Bordo Bulamacı Ne Zaman Uygulanılır?

Meyve fidanı ve ağaçlarında iki dönemde uygulanır:

1. Sonbaharda yaprakların ¾’ü döküldüğünde %3 lük bordo bulamacı uygulanır. Bu uygulama özellikle Sert çekirdekli meyve ağaçlarında bakteriyel kanser ve zamklanma (Pseudomonas syringae) hastalığında etkilidir. Kiraz Dal Yanıklığı hastalığında sonbaharda %1 lik bordo bulamacı kullanılır.

2. İlkbaharda ağaç üzerindeki gözler (tomurcuklar) kabarmaya başladığında  uygulanır. Bu dönemde ağaçlara su yürümüş ve uyanma başlamış olduğundan, bulamaçta (karışımda) kullanılacak göztaşı ve kireç miktarı düşürülür, %1-2 lik dozlar tercih edilir. Kiraz dal yanıklığında %0.6’lık doz kullanılır.

Bordo bulamacı ağaç tamamen uyandıktan sonra özellikle çiçeklenme ve meyve bağlama dönemlerinde kullanılmamalı ve başka ilaçlarla karıştırılmamalıdır.

Bordo Bulamacı Hangi Dozda Uygulanmalıdır?

Sert çekirdekli meyvelerde (Kayısı, Şeftali, Erik, Kiraz, Vişne) Yaprak Delen, Bakteriyel Kanser, Şeftali yaprak kıvırcıklığı (klok), erik cep hastalığı, kiraz dal yanıklığı gibi etmenlere karşı  %1-2’lik ; yumuşak çekirdeklilerde (Elma, Armut, Ayva) Karaleke, Memeli Pas gibi hastalıklara karşı % 1-2’lik bordo bulamacı önerilir. (Hangi meyve türünde, hangi hastalığa karşı, hangi doz ilaç kullanılacağı konusunda T.C.Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yayınladığı zirai mücadele teknik talimatlarına uyulmalıdır. bursaplant.com, zirai müadele ilaçlarını satın alırken ve uygularken, Tarım Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleriyle irtibat halinde olmanızı önermektedir. Lütfen reçetesiz zirai mücadele ilacı kullanmayınız.)

%1’lik Bordo Bulamacı Nasıl Hazırlanır?

100 litre hacme sahip tahta veya plastik bir fıçının içine 50 litre su konulup bunun içine 500 gram sönmemiş veya 1 kilogram sönmüş kireç ilave edilerek eritilir. Başka bir tahta veya plastik kapta 50 litre su içinde 1 kilogram göztaşı eritilir. Göztaşı eriyiği daha önce hazırlanmış olan kirecin üzerine devamlı olarak karıştırmak suretiyle yavaşça dökülür. Kesinlikle kireç göztaşının üzerine dökülmemelidir. Böylece  %1’lik bordo bulamacı hazırlanmış olur. Karışımın asitlik oranının uygun olup olmadığını anlamak için pH metre aleti veya turnusol kağıdı kullanılır. Bu malzemelerle karışımın asitlik oranı yani ph’ı kontrol edilir. PH’ın nötr yani ‘7’ civarında olması istenir. pH metre veya turnusol kağıdının bulunmadığı durumlarda ise, pratik olarak, temiz parlak yüzeyli bir metal çivi işinizi görebilir. Çivi karışımın içine batırılıp 1-2 saniye beklenir ve ardından çıkarılır. Çivide herhangi bir renk değişimi görülmezse karışım oranı güzel demektir. Eğer çivinin üzeri bir anda paslanmış gibi bir görünüm almış ve parlak yüzeyi kahverengine dönmüş ise bu karışımın ph’ının asit karakterde olduğunu gösterir ki asit karakterdeki bordo bulamacı ağaçlara uygulanırsa sürgün ve tomurcuklar zarar görecektir. Bu yüzden karışıma bir miktar daha kireçli su ilave edilirek ph nötre yaklaştırılır.

%2’lik bordo bulamacı hazırlanmak isteniyorsa aynı miktar suyun içerisine 2 kg. göztaşı ve 2 kg. sönmüş kireç konulur. %3’lük bordo bulamacı hazırlanmak isteniyorsa aynı miktar suyun içerisine 3 kg. göztaşı ve 3 kg. sönmüş kireç konulur.

 

 

Bordo Bulamacı Uygulaması Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bordo bulamacı kontak etkili ve koruyucu bir ilaçtır. Mevcut mantar misellerinin ağaca dokularından içeri girmesini engeller. Sistemik etkisi bulunmadığından, dokulardan içeri giremez ve ağacın özsuyunda mevcut bulunan mikrobiyolojik etmenlere karşı tedavi edici bir etkisi yoktur. Bu yüzden, koruyucu etkisinin tam anlamıyla gerçekleşmesi için ağacın gövde ve dallarında hiç kuru yer kalmayacak şekilde püskürtülmelidir. Çünkü ağaç yüzeyinde ilaç değmeyen yerler kalırsa, mantar miselleri bu açıklıklardan dokunun içine girebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Hızlı Ürün Arama
  Ne Aramıştınız?
 • Çok Satan Ürünler
 • Alışveriş Sepeti

  Alışveriş sepetinizde
  ürün bulunmamaktadır.

 • Kullanıcı Menusu
  Email
  :
  Şifre
  :
  Beni Hatırla
Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.